Vagány - Előre a változás útján

Élettársi pohárköszöntő

Fotó Kondor Tamás

Ha valaki, egy öntudatlan pillanatában úgy döntene, hogy szeretne elnevezni rólam valamit, akkor vajon mi lenne az? És minek örülnék én? Leginkább semminek, de a kedvenc süteményemet elkeresztelhetnénk Niki szeletnek, igaz ahhoz sokkal korábban kellett volna meglátnom a napvilágot, mert már Esterházy előbb odaért, helyettem. Igaz, az egészséges verzió még akár várhat is a névadóra. Na, de aminek egészen biztos, hogy nem örülnék, ha egy kór kapná meg a szüleim által, nagy szeretettel kiválasztott nevet. „A Niki kór”, egy horror filmben el is menne, de a valóságban? Világunkban a tudósokat kitüntetve igenis történnek ehhez hasonló keresztelők, de persze nem a semmiért. Komoly tudományos munka áll azon emberek háta mögött, akik végül névadóivá válnak egy-egy betegségnek. (A H1N1 vírust nem én fedeztem fel)

Erdheim, és Chester is ebben a cipőben jártak. Annak idején, talán Németországban valószínűleg hosszú órákat töltöttek el a laboratóriumban ülve, szövetmintákat nézve, eredményeket elemezve. Végül felfedeztek egy, hisztiocitózis alapú, mutálódott törzset, ami eléggé gyilkos jellemzőkkel bírt. A betegek életét negatív irányba befolyásoló kór, túl sokáig nem hagyta lélegzethez jutni a tőle szenvedőket. A tudományos éra a két kutató kitartó munkáját azzal hálálta meg, hogy a közreműködésükkel felfedezett betegséget elnevezték róluk. Így azóta hivatalosan is létezik az Erdheim-Chester kór, s néhány éve e két német úriemberrel létesítettem, életfogytig tartó élettársi kapcsolatot.

Fotó: Kondor Tamás

Én persze nem akartam, két férfit egyszerre a háztartásba… De ők jöttek, láttak, és megpróbáltak legyőzni. Igyekeztem megmutatni ki az úr a háznál, de akkor lekapcsolták a villanyt a fejemben, úgyhogy kénytelen voltam a totális sötétségben vakon tapogatózni a grabancuk után. Egy időre egészen békésen éldegéltünk egymás mellett, aztán újra fellázadtak, követelve a nekik kijáró tiszteletet. A csontjaim kissé bánták ezt a csetepatét, ez meg is látszik a röntgenfelvételeken, de ezen is túllendültem. Az utolsó szakítópróbánk öt éve történt, amikor úgy gondolták, hogy elég volt, inkább kiveséznek engem. Az aortám egyre szűkült a nyomástól, és a veséim feladták a küzdelmet. Akkor úgy tűnt, hogy győzedelmeskednek felettem, ám a dialízisnek hála azóta is itt vagyok, és harcolok a szabadságomért. Mostanság egészen barátságosan lakunk egymás mellett, olyan öregesen. Ők néha fenyegetőznek, hogy tovább próbálkoznak a kifüstölésemmel, én pedig már egy ideje csak mosolygok. Mosolygok, mert tudom, ez az én vállalt sorsom. Tudom, hogy keresztem cipelésével megannyi tapasztalatot, tudást szerzek, amiknek hasznát veszem. Tudom, hogy ebben a háborúban nem nyerhetnek, mert a testemet kilakoltathatják, de a lelkemet soha. Így házavató helyett lélekavatót tartottam nemrég, a ritka betegségek világnapján, amire ők nem voltak hivatalosak. Most valószínűleg duzzognak, hogy a lassan tizenöt éve tartó viszonyunkat nem vállalom fel. Testem hűen őrzi terrorizálásuk nyomait, kezdve a szemeimtől, a csontjaimon át, az érrendszeremig minden, de a lelkem, és a szívem sértetlen maradt.

Fotó: Kondor Tamás

Azért elképzelhető, hogy némi engesztelő süteményt viszek nekik, hogy érezzék, gondoltam ám rájuk. Mert rengeteget köszönhetek nekik. Az általuk gerjesztett, testet porrá őrlő tűzben kovácsolódott a lelkem olyanná, amilyen. Azaz a jelen pillanatban a gép klaviatúráját hevesen ütlegelő Horváth Nikoletta csak azért olyan, amilyen (kinek jó, kinek rossz, magamnak épp tökéletes), mert az esztendők próbára tették, s ő átverekedte magát a megpróbáltatásokon.

Persze élettársi kapcsolatomat nem csak nekem kellett végig harcolnom, hanem Édesanyámnak, a szeretteimnek is. Nem egyszerű feladat, két ilyen makacs férfiember ellen küzdeni, de a környezetemben idővel mindenki ráébredt arra, nem ellenük kell ágálni, tűzzel, és vassal, hanem mellettem kiállni sziklaszilárd szeretet fűtötte akarattal.

A jövőmmel szemben nincsen elvárásom, egyetlen kincsem a szívemben tomboló szeretet, a jelenem iránt. Itt, és most pedig Erdheim-Chester tehetetlen, mert a lélek pillanata örök, a testé pedig így is, úgy is múlandó. De ÉN nem a test vagyok, ezért nincs hatalmuk felettem. Lehet, hogy az erre az életre szánt kosztümömbe férfiasan belebújtak, de a szívem-lelkem egysége sérthetetlen. A szeretet pedig olyan gyógyír a fizikai sebekre, mely minden fájdalmat varázsütésre megszüntet!

Fotó Kondor Tamás

Egészségünkre!

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!